Wyszukaj
Witaj na moim Blogu!

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!

Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.


Co przyszły tata może zrobić, aby pomóc partnerce łatwiej przetrwać ciążę?

Ciąża, nawet przebiegająca podręcznikowo jest trudnym okresem w życiu kobiety zwłaszcza, jeśli zostanie ona mamą po raz pierwszy w życiu. Stan ten mocno wpływa na jej emocjonalność i zmienia postrzeganie świata wzbudzając nie tylko radość, ale też obawy i wątpliwości. Dlatego w trakcie tych niezwykłych 9 miesięcy tak ważne jest wsparcie ukochanego. Poniższy artykuł zawiera rady, dzięki którym przyszli ojcowie będą mogli wziąć czynny udział w ciąży swych partnerek.


Emocje Brak komentarzy

Młody tata staje przed niełatwym zadaniem stanowienia silnego oparcia dla ciężarnej wybranki. Mogą to utrudniać ekscytacja oraz stres związany z nową rolą i chęcią okazania odpowiedniej troski o ukochaną. W tym wyjątkowym dla obojga stanie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Fizjologia ciąży

Należy dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat. Internet jest pełen rzetelnych materiałów, istnieje też mnóstwo książek, które pomogą zrozumieć jak działają hormony w ciąży i na co wpływają. Dlaczego dotychczas spokojna i opanowana partnerka wzrusza się z błahych powodów lub jak to możliwe, że ta twardo stąpająca po ziemi, zaradna kobieta nagle całkowicie przestała wierzyć w siebie i wydaje jej się, że z niczym sobie nie poradzi?

Kiedy mężczyzna zrozumie co powoduje te zachowania, łatwiej będzie mógł wczuć się w sytuację partnerki, zrozumieć jej emocje oraz okazać empatię konieczną dla wzbudzenia w kobiecie spokoju i udowodnienia, że jest się dla niej silnym wsparciem.

Zdrowa dieta oraz suplementacja

Ciąża to stan bardzo inwazyjny dla organizmu, dlatego niezwykle ważne jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety oraz właściwa suplementacja. Przyszły tata powinien zadbać, by jego partnerka stosowała istotną dla pozytywnego przebiegu ciąży dietę i przypominać jej o przyjmowaniu suplementów, gdyż w gorsze dni może po prostu o tym zapominać.

Eksperci od żywienia zalecają kobietom w ciąży suplementację m.in. wit. D odpowiedzialnej za budowę kośćca i gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz radzą utrzymywanie właściwego poziomu kwasów omega 3 w organizmie. Przypominają też, by wit. A przyjmować wyłącznie z naturalnych źródeł. Niezwykle ważny jest też kwas foliowy, który wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Zaleca się przyjmować go także podczas starań o zajście w ciążę.

Oczywiście przyszła mama powinna codziennie spacerować i zażywać słońca w sezonie wiosenno-letnim, a także uprawiać bezpieczną dla siebie i płodu aktywność fizyczną (np. joga).

Zmiany w wyglądzie

Ciąża to stan, kiedy organizm kobiety zmienia się w ogromnym stopniu, co może obniżyć jej samoocenę. Do najbardziej uciążliwych zaliczamy:

  • zmiany skórne - wypryski, przesuszona skóra
  • rozstępy
  • przybieranie na wadze
  • obrzmiałe i bolesne piersi

Ciążowy brzuch również może powodować kompleksy. Ponadto w ostatnich miesiącach staje się on bardzo ciężki i wielu kobietom utrudnia poruszanie. Przyszła mama może też przez długi czas nie mieć ochoty na seks. Należy wtedy uzbroić się w zrozumienie i cierpliwość - niezwykle ważne jest dawanie partnerce znać, że jest dla mężczyzny tak samo piękna i atrakcyjna, jak przez ciążą.

Warto wiedzieć, co się dzieje

Jednym z najlepszych sposobów na okazanie ukochanej wsparcia i zainteresowania jest śledzenie przebiegu ciąży na bieżąco. To bardzo istotne, aby towarzyszyć ukochanej podczas wizyt kontrolnych u lekarza. Dobrze jest też, korzystać z kalkulatora ciąży, by wiedzieć, który tydzień ciąży mija i co dzieje się wtedy dzieckiem. Nie tylko wzbudzi to pozytywne emocje w partnerce, lecz obu rodzicom pomoże rozwijać i pielęgnować emocjonalną więź z przyszłym potomkiem.Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej w polityce prywatności.X