

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!
Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.

Gdzie najlepiej założyć blog
Jaka jest najlepsza platforma do blogowania?
Zakładając blog staniesz przed bardzo ważnym zadaniem - wyborem platformy na której będzie opierał się ten blog. Ja też stanąłem przed takim wyborem. Analizowałem, czytałem, testowałem ale w mojej głowie wciąż tkwiły pytania. Którą platformę blogową wybrać? Która platforma blogowa daje największe możliwości? Gdzie właściwie założyć ten blog?
Być może moje doświadczenie pomogą Tobie w podjęciu decyzji.
Dzierżawa systemu (SaaS) czy własna instalacja?
Jest to główny problem jaki należałoby na początku rozstrzygnąć. O co chodzi? Już śpieszę z odpowiedzią.
Dzierżawa systemu
Polega na tym, że oprogramowanie udostępnione jest jako usługa - cały skrypt (aplikacja) przechowywana i wykonywana jest na serwerach dostawcy usługi. Zamiast terminu "Dzierżawa systemu", który został tutaj użyty przeze mnie dla lepszego zobrazowania sytuacji, używa się sformułowania "Oprogramowanie w modelu Saas". Model SaaS przerzuca całą brudną robotę (instalację, zarządzanie, aktualizacje, itp.) na dostawcę usługi - wystarczy się zarejestrować na stronie, wprowadzić kilka niezbędnych danych i można właściwie ruszać z blogiem. Można powiedzieć że jest to oprogramowanie na wynajem.
Zalety modelu SaaS
- Szybkie uruchomienie - uruchomienie własnego bloga to czas poświęcony na zarejestrowanie się w danej platformie, kliknięcie w maila potwierdzającego, ustawienie szablonu i ewentualne uzupełnienie kilku sekcji - np. "O mnie"
- Brak nakładów finansowych - jeżeli chodzi o platformy blogowe, to zdecydowana większość z nich jest darmowa - przynajmniej jeżeli chodzi o podstawowe funkcje.
- Nie jest wymagana wiedza programistyczna
- Wsparcie i pomoc techniczna
- Większe bezpieczeństwo - w przypadku modelu SaaS to dostawca dba o bezpieczeństwo usług. Dodatki do strony są należycie przetestowane a aktualizacje robione są na bieżąco.
Wady modelu SaaS
- Ograniczona funkcjonalność - w przypadku niestandardowych funkcji, wdrożenie ich może być bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe.
- Ograniczone możliwości modyfikacji wyglądu - często takie platformy posiadają zdefiniowane modele i modyfikacja ich jest niemożliwa lub pewne elementy bloga są niemożliwe do usunięcia.
- Uzależnienie od zewnętrznego dostawcy - nie mamy właściwie wpływu na działanie platformy i poczynania dostawcy. W każdej chwili usługa może przejść z darmowej na płatną lub usługodawca może po prostu zakończyć świadczenie usługi.
- Brak możliwości podpięcia własnej domeny - część platform oferuje taką usługę, jednak zdecydowana większość usług tego typu - szczególnie darmowych - nie oferuje takie możliwości.
- Ograniczone możliwości migracji do innego dostawcy - wszystko jest pięknie, dopóki nie zapragniemy pójść na swoje. Przeniesienie dotychczasowych treści może być bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe albo niezgodne z licencją dotychczasowego dostawcy usług.
- Wyświetlanie reklam - nie ma nic za darmo. Jeżeli dana platforma jest darmowa i nie wyświetla reklam to płacimy za to w inny sposób - np. danymi osobowymi.
- Mniej profesjonalny wydźwięk - a co za tym idzie ograniczone możliwości współpracy z firmami i markami.
Własna instalacja, czyli licencja samodzielna
Oprogramowanie instalowane na własnym serwerze. Są serwery które umożliwiają instalację oprogramowania blogowego za pomocą kilku kliknięć, jednak do obsługi i zarządzania przydatna jest, przynajmniej minimalna, wiedza programistyczna.
Zalety licencji samodzielnej
- Możliwość wdrożenia dowolnych funkcjonalności - mamy dostęp do kodu aplikacji, więc ogranicza nas praktycznie jedynie wyobraźnia oraz wiedza lub fundusze.
- Własna domena
- Dowolna modyfikacja wyglądu - mamy pełną kontrolę nad wyświetlaną stroną i jej wyglądem.
- Dowolna możliwość zmiany platformy
- Brak reklam i innych opłat
- Bardziej profesjonalny wydźwięk
Wady licencji samodzielnej
- Długie uruchomienie - oprócz samej instalacji dochodzi jeszcze konfiguracja oprogramowania, dbanie o serwer, itp.
- Nakłady finansowe - o ile samo oprogramowanie możemy mieć często za darmo to za hosting i domenę trzeba już zapłacić.
- Wskazana jest podstawowa wiedza programistyczna - nawet gdy oprogramowanie jest już zainstalowane i wszystko śmiga aż miło, to zawsze może się coś popsuć.
- Brak wsparcia i pomocy technicznej - czasami ta pomoc jest od twórców oprogramowania lub społeczności zgromadzonej wokół tego oprogramowania, jednak często nie stoi ona na wysokim poziomie.
- Konieczność dbania o aktualizacje oprogramowania i backup danych
Osobom, które myślą o własnym blogu bardziej na poważnie – mają przemyślaną strategię, są gotowi poświęcić czas – nie polecam modelu SaaS. Jeżeli ktoś chciałby tylko sprawdzić czy sprawdzi się w blogowaniu to platforma SaaS będzie jak najbardziej odpowiednia.
Popularne platformy do blogowania
Platformy blogowe w modelu SaaS
- Blogger (Blogspot) - darmowy serwis blogowy rozwijany i zarządzany przez Google. Blogi użytkowników widoczne są w domenie blogspot.com. Blogger jest całkowicie darmowy, umożliwia podpięcie własnej domeny oraz migrację na inną platformę. Blogger to także duża liczba szablonów, no i jest od Google więc prawdopodobnie może być trochę lepiej traktowany przez wyszukiwarkę. Ogólny problem blogów na platformie Blogger jest taki, że często wyglądają one tak samo lub bardzo podobnie a wszelka treść, którą publikujesz, może być powielana i rozpowszechniana przez Google zupełnie nieodpłatnie w celu autopromocji.
- Wordpress.com - darmowa i łatwa w konfiguracji usługa. W porównaniu do samodzielnej instalacji na własnym serwerze, Wordpress.com zawiera dosyć ograniczoną liczbę szablonów i wtyczek których możesz użyć (nie można wgrywać własnych wtyczek ani szablonów). Można wykorzystać własną domenę. Obsługiwane jest dołączanie materiałów z popularnych stron internetowych, takich jak YouTube.
- Tumblr - platforma mikroblogowa z elementami portalu społecznościowego. Nie jest to kolejna zwykła platforma do blogowania - Tumblr pozwala użytkownikom tworzyć wpisy jako: tekst, obrazek, klip wideo, plik dźwiękowy, link, cytat czy dialog. Wygląd bloga można bardzo mocno modyfikować. Tumblr umożliwia podpięcie własnej domeny.
Powyższe zestawienie to jedynie trzy największe platformy. Takich platform do blogowania w modelu SaaS jest jednak całe mnóstwo. Zaletą tych większych jest na pewno bezpieczeństwo, duża liczba gotowych dodatków oraz duża liczba szablonów. Mniejsze platformy też mają swoje zalety - bardziej dbają o użytkowników, promują wartościowe treści a support mówi bardziej ludzkim głosem.
Skrypty pod bloga
Jest to moja bardzo subiektywna lista skryptów pod blog, których warto użyć.
- Wordpress - ten system to dużo ciekawych wtyczek, łatwość instalacji, łatwość prowadzenia bloga i ogromna ilość szablonów. Wordpress przeznaczony jest raczej pod duże blogi. Łatwość instalacji i popularność sprawia że WP jest używany gdzie popadnie. Strony oparte o WP można często porównać do koszenia trawnika przed domem przy pomocy kombajnu zbożowego. W zdecydowanej większości przypadków Wordpress będzie zbyteczny - lepiej użyć czegoś mniejszego, szybszego i prostszego.
- Batflat - lekki, szybki i prosty system oparty o bazę SQLite. Tworzenie i modyfikowanie szablonów jest proste a zarządzanie treściami bardzo intuicyjne. Batflat jest dosyć młodym systemem i ciągle się rozwija.
- NibbleBlog - prosty i szybki w instalacji skrypt, którego baza danych oparta jest na plikach.
- GravCMS - wielojęzyczny, nowoczesny system CMS z mnóstwem wtyczek i szablonów. Grav jest dosyć rozbudowanym systemem i początkującym może sprawiać problemy. Grav nie posiada wizualnego edytora treści a sama edycja wprowadzanego tekstu jest bardzo uproszczona.
- Anchor CMS - super lekki i prosty system do prowadzenia bloga. Kluczem tego systemu jest prostota i założenie że to treść jest najważniejsza. Anchor CMS to także sporo dodatków i szablonów.
- Monstra - nowoczesny system o przejrzystej strukturze, prostej instalacji. Duża ilość szablonów.
Powyższe zestawienie jest bardzo subiektywne. System Wordpress wymieniony jest raczej z racji popularności - nigdy nie byłem jego fanem i nigdy mi się nie zdarzyło żeby był on potrzebny.
Co kupić za SMS?
Co i gdzie można kupić płacąc przy pomocy SMS typu Premium?
Własna marka odzieżowa
Połącz przyjemne z pożytecznym i zarabiaj na odzieży z nadrukiem.
Jak wygrywać w konkursach
Mini poradnik - jak grać, żeby wygrać.