Wyszukaj
Witaj na moim Blogu!

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!

Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.


Jaki hosting wybrać

Jesteś osobą początkującą, tworzysz swoją pierwszą stronę internetową i bloga? Zastanawiasz się jaki hosting będzie dla Ciebie najlepszy? A może uważasz, że przepłacasz za swój obecny hosting? Sprawdź moją listę, taki swoisty ranking hostingów w Polsce!


Porady Brak komentarzy

Sieć internetowych połączeń przenika każdą sferę naszego życia, od mediów społecznościowych, blogów, aż po fora internetowe. Istotna, a czasami wręcz kluczowa funkcja internetu w życiu każdego z nas jest niezaprzeczalna. Chcąc mieć własną stronę internetową, potrzebujemy oczywiście strony i domeny, jak również odpowiedniego hostingu. Tylko czym on jest? Jakie parametry są istotne przy jego wyborze? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest hosting?

Strony internetowe powinny działać bez przerwy. Umieszczenie serwisu www na komputerze domowym sprawiłoby, że użytkownicy nie mogliby korzystać z zawartych na nim treści gdy byłby on wyłączony. Dlatego należy umieścić stronę internetową na komputerze, który pracuje całą dobę. Tego typu komputer nazywany jest serwerem, a udostępnienie miejsca i zasobów nosi miano hostingu.

Na co zwracać uwagę wybierając firmę hostingową?

Wybór odpowiedniego hostingu jest kluczowy. Zależy nam przecież na tym, aby nasza witryna działała prawidłowo. Strona internetowa powinna być dostępna, limit baz, domen, czy kont e-mail jak najwyższy (optymalnie brak limitu), a stosowane technologie jak najbardziej nowoczesne.

Transfer i jego limity

Transfer to ilość danych pobieranych przez użytkowników strony podczas jej przeglądania. Małe konto w firmie hostingowej może mieć limit miesięcznego transferu w granicach 10GB - powinno to wystarczyć w przypadku m.in. firmowej strony internetowej, zawierającej ograniczoną ilość informacji i zdjęć. Jeśli spodziewamy się większego ruchu, a sama strona zawiera więcej informacji, należy rozważyć limity transferu nawet do 300 GB. Taka oferta może być ograniczona różnymi paragrafami, dodatkowo możemy mieć łącza o wąskim gardle. Niemniej jednak na rynku istnieje wiele atrakcyjnych ofert, w szczególności jeżeli usługodawca ma siedzibę w sporych rozmiarów datacenter.

Wersje PHP

PHP to skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. Istnieje wiele wersji, które ogólnie można sklasyfikować następująco:

  • PHP 7,
  • PHP 6,
  • PHP 5,
  • PHP 4,
  • PHP 3,
  • wersje starsze.

Głównym celem wersji PHP 6 było dążenie do wprowadzenia rozwiązań wymaganych przez złożone projekty, takie jak pełne wsparcie unicode, czy system cache’owania kodu. Usunięto również archaiczne rozwiązania z czasów PHP/FI, czy PHP3. PHP 7 wyróżnia się między innym ulepszoną, spójną i kompletną składnią zmiennych. Jest to również wersja, która pozwala na użycie typów skalarnych, takich jak float, integer, string, czy boolean.

Usługodawca powinien udostępniać najnowsze wersje – oferta, która zawiera jedynie dostępność wersji 5.4 lub starszych powinna skutecznie odstraszyć nas od wyboru danego usługodawcy, albowiem wersje poniżej 5.6 nie są już aktywnie wspierane, co sprawia, że nie są one bezpieczne. Obecnie dostawca powinien w standardzie obsługiwać wersję 7.1, a starsze traktować jedynie jako opcję dla klienta.

Limit baz MySQL

Możliwość stworzenia zaledwie kilku baz danych bardzo nas ograniczy. Profesjonalne oferty nie zawierają limitów baz danych. Niemniej jednak nawet jeżeli natrafimy na ofertę limitowaną, poziom 20-30 baz MySQL, w niektórych przypadkach powinien być wystarczający.

Limit domen i subdomen

Usługodawca nie powinien narzucać na nas limitów domen i subdomen. Każda oferta, która będzie zawierała limity, szczególnie na subdomeny, powinna zostać przez nas odrzucona.

Limit kont e-mail

Czasami można spotkać się z ograniczeniami liczby kont e-mail. Jeżeli nasza strona jest niewielka i potrzeba nam zaledwie 5-10 skrzynek pocztowych, powinniśmy wybrać hosting o pojemności do 30GB. Niemniej jednak najlepiej wybrać ofertę, która nie zawiera limitu kont e-mail. Należy jednak pamiętać, że nawet oferta bez limitu będzie miała ograniczoną pojemność serwera.

SSL (w tym darmowy Let's encrypt)

Certyfikat SSL pełni kluczową funkcję szyfrowania komunikacji między serwerem, a przeglądarką klienta. Bez tego wszystkie przesyłane dane w internecie będą po prostu jawne. Każda osoba, której uda znaleźć się "pomiędzy" serwerem, a przeglądarką użytkownika będzie mogła zapoznać się z wszystkimi danymi i informacjami, które będą przesyłane. Są to również prywatne dane, takie jak nasz login, hasło, adres, imię i nazwisko, czy numery kart kredytowych i debetowych.

Certyfikat SSL umożliwia szyfrowanie transmisji oraz potwierdzanie tożsamości samej witryny. Taką opcję oferują certyfikaty SSL EV. Są one droższe, ale zapewniają zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa. Standardowy certyfikat nie wnosi jednak nic więcej niż funkcję szyfrowania transmisji. Taki certyfikat można uzyskać za darmo, a sama inicjatywa nazywa się Let's encrypt. Organizacja która za nią stoi, umożliwia generowanie darmowych certyfikatów. Większość firm hostingowych jest dobrze zintegrowanych z Let’s encrypt, co jest ważne, albowiem sama procedura uzyskania certyfikatu na własną rękę jest dość skomplikowana. W kilka chwil możemy zatem uzyskać darmowy certyfikat dla naszego bloga, czy sklepu internetowego.

Backup

Backup danych to w innych słowach wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Jest to o tyle istotne, że zabezpiecza nas przed bezpowrotną utratą danych. Część usługodawców przeprowadza tworzenie backupu codziennie, inne oferują backup tygodniowy, czy miesięczny. Oczywiście, im częściej, tym lepiej. Dlatego koniecznie należy się dowiedzieć jakie są zasady tworzenia kopii bezpieczeństwa u naszego hostingodawcy oraz jak wygląda kwestia dodatkowych opłat. Dzięki regularnemu tworzeniu backupu możemy zwrócić się do administratora serwera, w celu przywrócenia zapisanej kopii strony, a przynajmniej dostarczenia nam kopii do wykorzystania.

Zabezpieczenia przed D(D)oS

Distributed denial of service, to inaczej atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów. Warto wiedzieć w jaki sposób dostawca zabezpiecza się przed takimi sytuacjami i jak sobie z nimi radzi. U niektórych dostawców ataki na systemy komputerowe lub usługi sieciowe zdarzają się częściej niż u innych. To może spowodować, że nasza strona internetowa będzie również zagrożona.

Możliwość połączenia SFTP

Początkujący najczęściej korzystają z połączeń FTP. Należy zwrócić uwagę, że nie są one do końca bezpieczne, a zalecane jest korzystanie z protokołu SFTP, jeżeli dostawca umożliwia połączenie tego typu. SFTP (SSH File Transfer Protocol) to bezpieczny protokół transmisji plików typu klient – serwer, który można wykorzystać do przesyłania plików.

Dodatkowe konta FTP

Konto FTP to usługa bezpłatna, dzięki której uzyskujemy dostęp do zasobów opublikowanych na hostingu. Firma zewnętrzna, na przykład projektująca stronę www, będzie mogła wprowadzać zmiany w plikach bez znajomości głównego hasła. Dodatkowo warto mieć więcej kont FTP dla pracowników, którzy publikują pliki oraz dokumenty na serwerze (hostingu). Konto FTP może mieć dostęp ograniczony do wydzielonego katalogu, dzięki czemu użytkownik będzie mógł korzystać tylko z plików, do których ma dostęp.

Support

Wsparcie techniczne jest niezwykle ważne. W większości przypadków jest ono dostępne jedynie w dni robocze. Niemniej jednak dość często zdarzają się sytuacje, że problem wystąpi w czasie przerw świątecznych lub w weekend. Dokładając odpowiednich starań podczas poszukiwań dostawcy uda nam się znaleźć takiego, który oferuje wsparcie lub przynajmniej kontakt mailowy w niestandardowych godzinach.

Autoinstalator aplikacji

Autoinstalator pozwala na szybką instalacje gotowych aplikacji w ramach serwera. Podczas korzystania z tej funkcji nie musisz pobierać aplikacji bezpośrednio od autora. Aplikacje dostępne w ramach autoinstalatora. Są to z reguły popularne narzędzia, takie jak, WordPress, czy MediaWiki.

Okres testowy

Każdy z pakietów hostingowych powinien posiadać bezpłatny okres testowy. Trwa on z reguły od 2 tygodni do miesiąca, bez żadnych zobowiązań. W tym czasie można przetestować usługę i sprawdzić, czy spełnia ona nasze wymagania.

Migracje

Bardzo często zdarza się, że musimy zmigrować dane od jednego dostawcy, do drugiego. Administratorzy hostingów często sami zajmują się procesem przenosin, informując na bieżąco o postępach. Aby przeprowadzić migrację należy udostępnić dane dostępu do usług u poprzedniego dostawcy. Z reguły administratorzy wspierają migrację wszystkich kont i stron. Niemniej jednak należy liczyć się z opłatami związanymi z ilością danych, które chcemy zmigrować

Uptime

Uptime to czas bezawaryjnego działania serwera. Określany jest jako gwarantowana dostępność usługi, a wyrażany jest w procentach (pożądana wartość powinna wynosić 99%). Warto sprawdzić, czy usługodawca udostępnia informacje o bezawaryjnym czasie działania serwera, a także czy zwraca koszty w przypadku dostępności usługi poniżej ustalonego poziomu.

Szybkość/lokalizacja łącza

Jeżeli serwerownia znajduje się poza granicami kraju może to prowadzić do zaniżonej szybkości ładowania strony, jak również barier komunikacyjnych przy poważnych problemach. Warto dobrze rozważyć wybór hostingu od zagranicznego providera.

Typ dysku (hdd/ssd)

Pod kątem pojemności i ceny dużo bardziej opłaca się wybrać dysk HDD, natomiast typ dysku SSD zapewnia szybsze transfery, a co za tym idzie szybsze ładowanie się strony. Dyski SSD, które w przeciwieństwie do HDD nie wykorzystują żadnych ruchomych części, różnią się od tradycyjnych HDD wieloma czynnikami takimi jak wytrzymałość na wstrząsy, prędkość zapisu i odczytu.

Dostępne technologie

Istotne jest również dostosowanie możliwości serwera do wymagań strony www. Twórca strony (webmaster) będzie nam w stanie odpowiedzieć na pytania o wymagania hostingowe i wskazać w jakiej technologii została ona wykonana.

Podsumowując, wybór odpowiedniego dostawcy nie należy do najprostszych. Szukając optymalnego rozwiązania w kwestii hostingu, musimy rozważyć wiele różnych aspektów i dobrać ofertę skrojoną do naszych potrzeb.

Hosting na który warto zwrócić uwagę

Firm użyczających miejsce na serwerze (bo hosting to swego rodzaju dzierżawa) jest na naszym rynku zatrzęsienie. Przez prawie 20 lat mojej działalności w internecie korzystałem z wielu różnych hostingów. Na poniższej liście hostingów znalazły się tylko te, z których korzystałem przez dłuższy czas i korzystam do dzisiaj.

SEOHost

Świetna jakość w dobrej cenie - tak w skrócie można opisać SEOHost. Główna różnica, jeżeli chodzi o konta hostingowe, to pojemność. Takie parametry jak transfer, ilość baz MySQL, ilość kont poczty, ilość domen czy ilość kont FTP są nielimitowane.

SEOHost oferuje też bardzo dobre ceny zakupu domen i przedłużenia. Jeżeli chodzi o domeny to zawsze kupowałem je w OVH ponieważ to była najtańsza opcja. Na tą chwilę SeoHost oferuje bardzo podobne ceny domen, więc wszystkie usługi można mieć w jednym miejscu.

Wszystkie domeny, które przeniosłem z Hekko na SEOHost, mają dużo lepsze parametry w narzędziu Google PageSpeed Insights.

Podczas mojego korzystania z usług SEOHost zdarzyły się dwa poważniejsze ataki DDoS (taką otrzymałem informację). Przerwy w działaniu usług wynosiły 1-3h. W tym czasie nie działały wszystkie usługi. Poza tym wystąpiło kilka mniejszych przerw w działaniu samej strony.

Głównym minusem dla mnie jest brak możliwości zmiany nazwy serwera na liście serwerów podpiętych do konta. Serwery mają nazwy srv12345 więc przy dwóch czy trzech hostingach można to jeszcze ogarnąć ale przy większej ilości sztuk nie sposób się domyśleć który jest który.

SEOHost oferuje siedmiodniowy okres testowy. Jak dla mnie trochę krótko, ale są bardzo elastyczni i można się dogadać o przedłużenie testów.

Support stoi na wysokim poziomie - odpowiadają szybko i konkretnie.

Sprawdź SEOHost

Hekko / Cyberfolks

Jest to hosting z którym jestem najdłużej związany. Dobra jakość w dobrej cenie (aczkolwiek tutaj też cennik zmienia się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie) - tak w skrócie można opisać hosting w firmie Hekko.

Jeżeli chodzi o zakup i przedłużanie domen to cenowo na tą chwilę jest ok. Ja jednak zmuszony byłem uciec od nich z domenami bo akurat kiedy miałem przedłużać kombinowali coś z cennikiem i wychodziło prawie dwa razy drożej przedłużenie, w porównaniu do OVH czy SEOHost.

Jeżeli chodzi o dostępność serwerów to mam mieszane uczucia. Długi czas byłem na maszynie s14 i doświadczyłem tam dosyć dużo mniejszych i większych przerw w dostępie do strony. Podczas tworzenia strony www dla jednego z klientów, zauważyłem że strona postawiona na tym samym oprogramowaniu i tym samym hostingu ale na innej maszynie, chodzi dużo szybciej. Wymusiłem na firmie Hekko zmianę maszyny na której stoją moje strony i od tego czasu jest dużo lepiej. Niesmak jednak pozostał.

Panel klienta jest przejrzysty i intuicyjny.

Dużą zaletą Hekko jest możliwość zmiany, w panelu DirectAdmin, bardzo dużej ilości parametrów, które na innych hostingach nierzadko są blokowane z góry.

Hekko oferuje też genialne rozwiązanie dla twórców stron internetowych - po dodaniu docelowej domeny do konta można skorzystać z podpięcia pod nią darmowej domeny *.hekko24.pl. Dzięki temu przy odpalaniu strony nie trzeba przenosić plików, zmieniać ścieżek itp.

Sprawdź Hekko

Laohost

Fajny, tani hosting dla mniejszych stron. Ja używam tego hostingu głównie do tworzenia stron zapleczowych. Obsługa darmowych certyfikatów Let's Encrypt w najmniejszym pakiecie jest bardzo na plus.

Sprawdź Laohost

Nie polecam

Nazwa.pl, Home.pl, Az.pl - magiczne autorskie panele (nieintuicyjne), drogie serwery, drogie domeny, kiepski support (jak już człowiek zostanie przekierowany do odpowiednio przeszkolonego technicznie pracownika to jakościowo jest ok, ale trwa to strasznie długo), drogie usługi dodatkowe i super promocje na których człowiek wychodzi jak "Zabłocki na mydle". Tak w skrócie wyglądają moje osobiste doświadczenia z tymi hostingami. Każdy poszczególny ma dodatkowo jeszcze swoje bolączki - np. w Nazwa.pl wersję PHP można zmienić jedynie dla całego konta a nie poszczególnych domen. Jedyną zaletą jak dla mnie jest to, że są to duże firmy i raczej nie powinny zniknąć z dnia na dzień.

Dlaczego ludzie korzystają z tych hostingów skoro są takie złe?

  • kuszące ceny promocyjne za pierwszy rok korzystania z tych usług
  • pojawianie się na pierwszych miejscach w Google po wpisaniu frazy hosting
  • przy tworzeniu strony www ktoś zaoferował hosting i domenę gratis
  • marketing


Tagi: hosting
Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej w polityce prywatności.X