Wyszukaj
Witaj na moim Blogu!

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!

Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.


Najczęstsze zmiany skórne u niemowląt

Skóra niemowlęcia ze względu na swoją niewykształconą barierę ochronną jest cienka i podatna na podrażnienia. W okresie jesienno-zimowym wiele dolegliwości skórnych daje o sobie znać. W skutecznej walce z niepokojącymi zmianami ważne jest ich szybkie rozpoznanie.


Ojcostwo Brak komentarzy

Jakie są najczęstsze zmiany skórne u niemowląt oraz jakie postacie przybierają? W poniższym artykule przedstawimy kilka dolegliwości, z którymi może borykać się nasz maluch w pierwszych miesiącach życia.

Potówki

Potówki to jedno z najczęściej występujących zmian skórnych na ciele dziecka w pierwszych miesiącach życia. Są to drobne krostki lub pęcherzyki o czerwonym i różowym kolorze. Zwykle pojawiają się na szyi, pupie, brzuchu, policzkach oraz udach jako wynik pocenia się oraz przegrzania organizmu. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ im szybciej zauważymy je na ciele dziecka, tym szybciej będziemy w stanie wspomóc proces ich leczenia. Najczęściej przemywa się je wodą i delikatnie bez szorowania wyciera podczas kąpieli. Najlepiej miejsce, w których występują potówki pozostawić odsłonięte, wówczas powietrze dodatkowo wspomoże ich gojenie. Maluch narażony jest na ich występowanie przez cały rok, gdyż zbyt grube ubrania (niejednokrotnie wykonane z materiałów, które nie przepuszczają powietrza) czy wysoka temperatura na zewnątrz lub w środku pomieszczania, to jedne z przyczyn powstania potówek. Zrezygnuj z wielu warstw odzieży u dziecka w szczególności, jeśli przebywa w ogrzewanym pomieszczeniu. Podczas spacerów sprawdzą się grubsze ubrania, ale wykonane z naturalnych tkanin, które będą w stanie zapewnić maluchowi ochronę przed zimnem. W zimie zdecydowanie lepiej ubierać pociechę na „cebulkę”, czyli warstwowo.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry diagnozowana najczęściej u niemowląt, a może rozwinąć się już między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka i lubi powracać również w późniejszych latach życia dziecka. Skłonność do jego wywołania leży wśród alergenów. Najczęściej występują one w pokarmie bądź otoczeniu, np. roztocza, kurz, pył, dym papierosowy, środki chemiczne, pyłki drzew i trawa, sierść. W efekcie dochodzi do wysypu zmian skórnych. Zaczerwieniona, sucha skóra, grudki, łuszczące krostki, pęcherzyki oraz uciążliwy świąd – to najpopularniejsze z objawów AZS., które powoduje dyskomfort maluszka oraz niespokojny sen. Swoje objawy uwydatnia podczas aktywnej fazy, która trwa w okresie jesienno-zimowym. Ponadto suche, wilgotne oraz zimne powietrze dodatkowo przyczyniają się do nasilania się tej dolegliwości. W walce z atopowym zapaleniem skóry pomoże odpowiednia pielęgnacja oparta na preparatach o naturalnych składnikach odżywczych oraz emolientach. Wśród nich warto zaopatrzyć się w kremy oraz balsamy łagodzące świąd. Należy zadbać o prawidłową pielęgnację podczas kąpieli dziecka. Odpowiedni wybór produktu przyniesie ulgę oraz odżywi skórę na całym ciele. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie Stelatopia olejek do kąpieli przeznaczony do skóry skłonnej do występowania atopii. Koi uczucie świądu oraz niweluje wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia naskórka. Odpowiednie leczenie wsparte poprzez pielęgnacyjne kremy i olejki sprawi, że skóra natychmiast zostanie ukojona.

Odparzenia skórne

Odparzenia skórne to niezwykle częsta dolegliwość wśród niemowląt. Odparzenia występują w okolicy pupy, gdzie skóra dużo szybciej ulega podrażnieniom. Choć ich przyczyna nie zawsze leży w niewłaściwej pielęgnacji oraz higieny to zdecydowanie sprzyja im nieodpowiednie osuszanie skóry po kąpieli, rzadkie mycie pupy, pocenie się, przegrzanie, czy źle założona pieluszka. Odparzenia cechują czerwone, piekące plamy, na których niekiedy występują drobne krostki. Czasem są to także pęcherzyki o ropnych zmianach. Sprawiają ogromny dyskomfort maluszkowi. Zbagatelizowanie odparzeń może w następstwie doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry. Wystarczy odpowiednio przemywać zaczerwienione miejsca, a także stosować kremy, które złagodzą ból i podrażnienie naskórka. Istotnym zabiegiem może okazać się pozostawienie malucha na jakiś bez pieluszki, o ile to możliwe. Skóra w ten sposób zacznie oddychać, a zmiany zostaną szybciej wygojone.Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej w polityce prywatności.X