Wyszukaj
Witaj na moim Blogu!

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!

Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.


Wodnisty katar i kichanie - popularne objawy alergii

Kichanie, wodnisty katar oraz kaszel są jednymi z najpowszechniejszych objawów alergii. Jako że układ odpornościowy odpowiedzialny za jej powstawanie jest rozlokowany w całym organizmie, symptomy, które w początkowym stadium dotyczyły wyłącznie jednego narządu mogą po pewnym czasie objąć również pozostałe części ciała. Jakie są sprawdzone leki na alergię?


Porady Brak komentarzy

Budowa dróg oddechowych

Pierwszym elementem układu oddechowego jest jama nosowa, której zadaniem jest oczyszczanie, nawilżanie oraz ogrzewanie dostającego się do płuc powietrza. Dodatkowo, pełni ona funkcję narządu węchu. Jamę nosową pokrywa nabłonek migawkowy, w którym ulokowana jest duża ilość komórek kubkowych odpowiedzialnych za produkcję śluzu. Ma to kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o powstawanie wodnistego kataru alergicznego, jako że histamina uwalniania w przebiegu reakcji alergicznej przyczynia się do wydzielania dużych ilości rozcieńczonego śluzu. Jama nosowa jest połączona z jamami wypełnionymi powietrzem, nazywanymi powszechnie zatokami przynosowymi. Kolejny odcinek dróg oddechowych to gardło stanowiące skrzyżowanie dróg oddechowych oraz pokarmowych. Po przedostaniu się przez jamę krtani, powietrze trafia do tchawicy, oskrzeli, oskrzelików, a na końcu do pęcherzyków płucnych. Drogi oddechowe wyścielone są błoną śluzową z komórkami odpowiedzialnymi za produkcję śluzu, lecz największa ich ilość znajduje się w jamie nosowej.

Jak dochodzi do zatkania nosa w przebiegu alergii?

Katar powstaje po kontakcie błony śluzowej jamy nosowej z rozmaitymi czynnikami rozpoznawanymi przez organizm jako obce. Poza alergią, katar równie często wywoływany jest przez drobnoustroje, takie jak chociażby wirusy. Na skutek tych czynników następuje obrzęk błony śluzowej, uczucie zatkania nosa, kichanie oraz wyciek śluzowej wydzieliny. Wodnisty katar alergiczny powstaje na skutek uwalniania histaminy przez znajdujące się w błonie śluzowej jamy nosowej komórki tuczne. Prowadzi to do wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych błony śluzowej dla wody, co prowadzi do nadprodukcji wodnistego śluzu. Katarowi alergicznemu najczęściej towarzyszy kichanie, świąd, uczucie zatkanego nosa.

W jaki sposób powstaje kaszel alergiczny?

Kaszel stanowi odruch obronny organizmu. Gdy w drogach oddechowych znajdzie się niepożądana substancja, dochodzi do odruchowego zamknięcia jamy krtani, a następnie, po uprzednim wzroście ciśnienia w drogach oddechowych - szybkiego otwarcia, czemu towarzyszy gwałtowne wykrztuszenie powietrza. Kaszel alergiczny nie różni się niczym od infekcyjnego. Towarzyszyć może mu odkrztuszanie bezbarwnej plwociny lub zaczerwienienie gardła. Tego typu kaszel powstaje na skutek obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych na skutek działania alergenu. Do jego powstawania przyczynia się także spływanie śluzowej wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła, co przyczynia się do podrażniania receptorów kaszlu.

Pozostałe objawy alergii

Wodnistemu katarowi i kaszlowi nierzadko towarzyszy alergiczne zapalenie spojówek. W jego przebiegu oczy są zaczerwienione, obrzęknięte, swędzą i łzawią. Pojawić mogą się również zmiany skórne zbliżone do pokrzywki oraz swędząca wysypka. Rzadziej mamy do czynienia z objawami ze strony układu pokarmowego takimi, jak ból brzucha, wzdęcia czy biegunka.

Możliwe powikłania kaszlu oraz kataru alergicznego

Przewlekłe działanie alergenów na drogi oddechowe przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego. W miejscu zajętym dochodzi do kumulowania się komórek zapalnych wydzielających różnego rodzaju czynniki wzrostu oddziałujące na komórki kubkowe produkujące śluz i komórki mięśni gładkich ściany oskrzeli. Dochodzi wówczas do przebudowy struktury ścian oskrzeli i ich zwężenia. Nieleczona alergia objawiać może się świszczącym oddechem, który jest jednym z objawów charakterystycznych astmy oskrzelowej. Nierozpoznany, nieleczony katar alergiczny prowadzić może do objęcia stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych prowadząc do powikłań takich, jak polipy, silne bóle głowy czy przewlekłe zapalenia ucha środkowego.

Jakie są sprawdzone leki na alergie?

Pierwszy etap rozpoznania kataru i kaszlu o pochodzeniu alergicznym to szczegółowy wywiad z pacjentem. Kluczowy element diagnostyki stanowi wykluczenie pochodzenia infekcyjnego objawów. Jest to istotne ze względu na odmienne sposoby leczenia. W katarze oraz kaszlu alergicznym zastosowania nie znajdują antybiotyki.

W bakteryjnym zakażeniu dróg oddechowych mamy do czynienia z żółtawo - zieloną, gęstą, nierzadko cuchnącą wydzieliną. Gardło jest wówczas zaczerwienione; nierzadko pokryte ropnym naciekiem. Infekcji bakteryjnej często towarzyszy stan podgorączkowy. W przypadku wirusowego nieżytu nosa i gardła objawy trwają przeważnie nie dłużej niż 7 dni i nie cechuje ich sezonowość.

W celu potwierdzenia alergii wykonuje się testy skórne z zastosowaniem rozmaitych alergenów oraz oznaczanie przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi. Leczenie objawów alergii opiera się głównie o unikanie kontaktu z alergenem. Niezbędne jest tu sprawdzanie aktualnych stężeń pyłków i staranie się unikać miejsc, w których może być ich najwięcej. Zalicza się do nich łąki, lasy oraz miejsca ze świeżo skoszoną trawą. Unikanie alergenu dotyczyć może również ograniczenia do minimum kontaktu z sierścią zwierząt i wykluczenia z jadłospisu niektórych produktów spożywczych.

Popularne leki na alergię to aerozole z wodą morską, które skutecznie nawilżają oraz oczyszczają jamę nosową. W celu złagodzenia objawów często stosuje się leki przeciwhistaminowe (jednym z nich jest Allegra, która usuwa przykre objawy w przeciągu godziny; więcej na jej temat poczytać można na: http://www.alergia-allegra.pl) lub glikokortykosteroidy podawane donosowo. Metodą, która charakteryzuje się największą skutecznością jest odczulanie, inaczej immunoterapia swoista, w przebiegu której stosuje się małe, lecz rosnące dawki alergenu, co ma na celu przyzwyczaić organizm oraz minimalizować reakcję alergiczną po ponownym kontakcie. Niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj również zapobieganie powikłaniom. Niezbędne jest tutaj między innymi regularne powtarzanie badań w kierunku astmy oskrzelowej.

Domowe sposoby na alergię

Warto także wspomnieć o domowych sposobach walki z alergią, do których zalicza się między innymi napary z ziół. Pierwsze efekty ich stosowania zaobserwować można po około 2 tygodniach spożywania mikstury 3 razy dziennie. Zminimalizować przykre objawy alergii pomoże nam między innymi pokrzywa, która skutecznie tłumi receptory odpowiadające za powstawanie alergii. Wykazuje ona również działanie przeciwzapalne i stanowi cenne źródło witaminy C. Pomocny okazać może się także rumianek, który obniża poziom histaminy Wiele praktycznych wskazówek dla alergików znaleźć można na stronie internetowej: alergia-allegra.pl/poradnik.html.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • alergia-allegra.pl/
  • alergia-allegra.pl/poradnik.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/kaszel-alergiczny-alergia-kaszel-jak-leczyc-kaszel-alergiczny-aa-w6a8-zDJr-qzro.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,zwykly-katar-czy-alergia--jak-je-odroznic-,artykul,1724001.html


Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej w polityce prywatności.X