Wyszukaj
Witaj na moim Blogu!

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!

Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.


Wróżby Andrzejkowe 2019

Andrzejki obchodzone są w wigilię świętego Andrzeja, która zawsze przypada w nocy z 29 na 30 listopada. Tego wieczoru wziąć można udział w wielu wróżbach i zabawach, dzięki którym da się przewidzieć przyszłość i poznać zabawne przesądy. Jakie zwyczaje obchodzone są w Andrzejki 2019?


Brak komentarzy

Lanie wosku i inne popularne wróżby

Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest bez wątpienia lanie wosku. Zwyczaj ten polega na przelewaniu roztopionego wosku do miski z chłodną wodą. Zastygnięty wosk tworzy wówczas unikalną figurę, której cień rzucony na ścianę prezentuje charakterystyczny kształt. W zależności od tego, co uczestnik zabawy wyczyta z wylanej formy, zależeć może jego przyszłość. Inna popularna wróżba andrzejkowa polega na ustawieniu butów wszystkich zgromadzonych osób, kolejno jeden za drugim w stronę drzwi. Zgodnie z tym zwyczajem osoba, której but pierwszy zdoła przekroczyć próg, jako pierwsza z obecnych weźmie ślub. Inna podobna wróżba polega na rzucaniu jedynym butem przez lewe ramię. Jeżeli po upadku jego czubek skierowany będzie w kierunku drzwi, uczestnik zabawy również może spodziewać się rychłego zawarcia małżeństwa. Kolejny zwyczaj polega na wycięciu z papieru dużego serca, a następnie wypisaniu na nim najróżniejszych imion - zwykle osobno męskich oraz damskich. Tak przygotowaną planszę należy przedstawić tyłem do wszystkich uczestników zabawy, którzy po kolei wbijają szpilkę w losowe miejsce kartki. Zgodnie ze zwyczajem, przebite imię należy do wybranka lub wybranki serca danej osoby.

Tradycyjne i nowoczesne zwyczaje andrzejkowe

Jednym z najstarszych zwyczajów andrzejkowych jest wróżenie z gałązki wiśni lub czereśni, uciętej w dzień świętego Andrzeja. Po wstawieniu jej do wody, z werdyktem przesądu należy poczekać aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Jeżeli gałązka zakwitnie tego dnia, już w niedługim czasie uczestnika zabawy czeka ślubny kobierzec. Inny tradycyjny zwyczaj andrzejkowy polega na wróżeniu ze skórki jabłka. Owoc należy obierać długo i ostrożnie, aby skórka była jak najdłuższa. Jeżeli podczas zabawy pęknie, obierki trzeba przerzucić przez lewe ramię. W uzyskanym kształcie należy rozpoznać literę - będzie ona rozpoczynać imię ukochanej lub ukochanego. Bardziej nowoczesną formą świętowania Andrzejek jest zakup lub samodzielne wykonanie ciasteczek z wróżbami. W kruchych smakołykach zamiast nadzienia znajdują się małe karteczki z przepowiedniami. Treść zamieszczona we wróżbach może mieć różną formę, np. przestrogi lub przesądu, a także dotyczyć różnych kwestii - zarówno życia osobistego, jak i zawodowego.

Zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków

W obchodzeniu Andrzejek udział wziąć mogą także dzieci. Tego rodzaju zabawy bardzo powszechnie organizowane są już w przedszkolach. Jednym z najbardziej lubianych zajęć jest wróżenie ze słomek. Wystarczy przygotować słomki do napojów, flamastry i średniej wielkości naczynie. Najpierw wszystkie dzieci zaznaczają swoje słomki osobnymi kolorami, po czym wrzucają je do wody. Osoby, których słomki się ze sobą zetkną, czeka wieczna przyjaźń. Kolejna lubiana przez dzieci zabawa andrzejkowa to kartki na wodzie. Na karteczkach należy wypisać imiona dzieci, a następnie przypiąć je do korków po winie i umieścić na wodzie. Korki, które się spotkają, będą należały do osób bardzo sobie bliskich. Prawdziwą atrakcją Andrzejek może być też zabawa w monetę w studni. Na środku pokoju należy ustawić dużą miskę z wodą, a następnie wręczyć każdemu małemu uczestnikowi obrzędów po jednej monecie - wszystkie powinny posiadać dokładnie ten sam nominał. Dzieci po kolei podchodzą do czarodziejskiej studni, myślą życzenie i rzucają monetę przez lewe ramię. Tym, którym uda się trafić do miski, uda się także spełnić swoje marzenia.


Może Cię zainteresować:

Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej w polityce prywatności.X