Wyszukaj
Witaj na moim Blogu!

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!

Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.


Wypadek, stłuczka… i co dalej? Sprawdź, jak zgłosić szkodę!

Niezależnie od tego, czy jesteś młodym kierowcą, czy też prowadzisz auto już od wielu lat, zawsze możesz stać się uczestnikiem kolizji drogowej bądź wypadku. Chociaż nikt z nas nie lubi o tym myśleć, warto zawczasu przygotować się na taką sytuację. Z pewnością dobrze jest znać swoje prawa oraz wiedzieć, jakie procedury należy zastosować, by szybko uzyskać pomoc i móc starać się o odszkodowanie.


Porady Brak komentarzy

Z jakiego ubezpieczenia możesz skorzystać?

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Tylko jedno z nich jest obowiązkowe — ubezpieczenie OC. Ponieważ jest regulowane prawnie, ma zawsze taki sam zakres. Jego zadaniem jest ochrona osób poszkodowanych w kolizji czy wypadku (ich mienia, życia oraz zdrowia); z drugiej strony OC chroni sprawcę wypadku, ponieważ firma ubezpieczeniowa płaci zamiast niego odszkodowanie. Z drugiej strony mamy ubezpieczenia dobrowolne, takie jak AC, czyli autocasco. To ubezpieczenie pozwala m.in. na otrzymanie odszkodowania, kiedy sam spowodujesz kolizję lub wypadek.

Kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku, Twoje działanie powinno zależeć od tego, kto jest sprawcą. Jeżeli Ty, możesz skorzystać jedynie ze swojego ubezpieczenia autocasco. Jeżeli inna osoba, możesz zgłosić szkodę z OC sprawcy (dowiedz się więcej: https://kioskpolis.pl/jak-i-kiedy-zglosic-szkode-z-oc/) bądź ze swojego AC. Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej opłacalna — masz więcej praw i nie tracisz zniżek za bezszkodową jazdę.

Czy zawsze trzeba wzywać policję?

Pierwszym krokiem przy tego typu zdarzeniu jest ustalenie, czy masz do czynienia jedynie z kolizją (nikt nie został ranny) czy z wypadkiem drogowym (są ranni lub zabici). Jeżeli masz do czynienia z wypadkiem, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia oraz policji, a w razie możliwości również udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy.

Natomiast w przypadku kolizji, jeśli strony dojdą do porozumienia, nie ma konieczności wzywania policji. Wystarczy spisanie odpowiedniego oświadczenia, w którym jasno zostanie określony sprawca i poszkodowany. Jako osoba poszkodowana kontaktujesz się z ubezpieczycielem sprawcy — w przypadku poważnych uszkodzeń auta od razu, ponieważ konieczne będzie jego odholowanie. Przy niewielkich uszkodzeniach zgłoszenia możesz dokonać później, także online lub osobiście. Pamiętaj o wykonaniu zdjęć, które pomogą w ustaleniu skali zniszczeń.

Zgłaszanie szkody do ubezpieczyciela — terminy

Chociaż formalnie na zgłoszenie szkody masz nawet 3 lata, najlepiej jest zrobić to możliwie jak najszybciej — wtedy dopiero rozpocznie się proces jej likwidacji. Nie opłaca się czekać długo także dlatego, że dopóki nie zgłosisz szkody, nie możesz dokonywać żadnych napraw — chyba, że są one konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa jazdy. Po zgłoszeniu szkody rozpocznie się cały proces, polegający m.in. na oględzinach auta przez pracownika firmy ubezpieczeniowej, przygotowaniu wyceny i odpowiednich dokumentów. Proces ten powinien trwać do 30 dni — po tym czasie odszkodowanie powinno być już na Twoim koncie bądź Twój samochód powinien zostać odesłany do naprawy, jeśli wybierzesz wariant bezgotówkowy. Dłużej poczekać musisz, jeśli zaistnieją wątpliwości co do okoliczności związanych z kolizją lub wypadkiem (maksymalnie 90 dni, a nawet dłużej, jeśli toczy się w tej sprawie postępowanie cywilne bądź karne).Tagi: sponsorowane
Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej w polityce prywatności.X