Wyszukaj
Witaj na moim Blogu!

Mam na imię Andrzej i jestem tatą małego urwisa - Marcina!

Mam często kontrowersyjne poglądy na różne tematy. Jestem ironiczny, cyniczny, szyderczy i sarkastyczny. Kiedyś myślałem że jestem typem romantyka ale okazało się że byłem po prostu nieśmiały a okazałem się być zwykłym chamem. Dobrze mi z tym.


Teoria skoków rozwojowych

Czym są skoki rozwojowe u dziecka i jak je przetrwać.
Ojcostwo Brak komentarzy

O teorii skoków rozwojowych dowiedziałem się od naszej Pani fotograf, podczas zdjęciowej sesji noworodkowej. Na początku podchodziłem do tego zjawiska z pewnym dystansem ale z biegiem czasu teoria zaczęła się sprawdzać.

Czym są skoki rozwojowe

Według teorii skoków rozwojowych, z angielskiego "The Wonder Weeks", dzieci rozwijają się skokowo. Teoria zakłada nabywanie nowych umiejętności w zestawach - po kilka naraz. Nowe umiejętności nabywane są zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej.

Skoki rozwojowe poprzedzone są okresami, w których dziecko jest płaczliwe, rozdrażnione, gorzej je, ma problemy ze snem, jest marudne i ogólnie negatywnie nastawione do świata czy ludzi. Nie ma się czemu dziwić - jego organizm przygotowuje się do aplikacji wielkiej dawki nowości. Skoki rozwojowe przychodzą nagle i równie nagle znikają. Dziecko przed drzemką może być pogodne, roześmiane i ogólnie bardzo pozytywne, natomiast wstając z drzemki jest zupełnie odwrotnie. Być może Twój Szkrab po prostu się nie wyspał, a być może to początek czegoś większego. Być może twoje Maleństwo przygotowuje się właśnie skoku rozwojowego.

W pierwszych 18 miesiącach życia dziecka jest 10 skoków rozwojowych. Termin każdego skoku określamy w stosunku od planowanej daty porodu, a nie od daty faktycznego porodu.

W pierwszych miesiącach życia skoki rozwojowe są bardziej nagłe i intensywne ale za to krótkie. W późniejszych miesiącach życia te okresy się wydłużają ale na szczęście są mniej intensywne. Każdy skok trwa od 1 tygodnia do nawet 6-7 tygodni.

U nas było tak, że kiedy myślałem że przeżywamy już kumulację negatywnych emocji i poziom marudzenia osiągnął maksimum to trwało to jeszcze dwa dni, ze wzmożoną siłą. Marcin był krzykliwy i płaczliwy, nic mu się nie podobało, drzemki trwały po 15-20 minut a w nocy impreza. Najważniejsze to zachować spokój i zimną krew - po burzy zawsze wychodzi słońce.

Fazy skoku rozwojowego

Każdy skok rozwojowy możemy podzielić na trzy fazy.

 • Faza marudna - to okres przygotowania do nadchodzących zmian.
 • Faza burzliwa - okres w którym zmiany rozwojowe już nastąpiły ale dziecko jeszcze nie jest z nimi oswojone. W tym okresie dzieci bywają bardziej zmęczone - oswajanie z nowymi umiejętnościami jest po prostu wyczerpujące.
 • Faza słoneczna - kiedy dziecko przyzwyczai się już do nowej umiejętności i stwierdza że to jednak fajna sprawa.

Teoria skoków rozwojowych to wciąż tylko teoria i wiele osób podchodzi do niej z dystansem i przymrużeniem oka. U nas okresy skoków rozwojowych pokrywały się z książkowymi, z tygodniowym marginesem - raz w jedną a raz w drugą stronę. Skoki trzeba przetrwać - nie da się im zapobiec, jednak fajnie jest mieć świadomość tego, dlaczego dziecko jest marudne, dlaczego nie chce jeść, dlaczego drzemki są tak krótkie i ile to wszystko jeszcze będzie trwać.

Czy to skok rozwojowy?

Przy pierwszych skokach rozwojowych dziecka trudno jest tak naprawdę określić czy to już to czy jednak coś innego. Jeżeli dziecko nagle staje się niespokojne, marudne, wystraszone i płaczliwe a do tego wymaga częstszego przytulania i noszenia na rękach czy po prostu zachowuje się zgoła inaczej niż zwykle - to może być skok rozwojowy. Sprawdź terminarz skoków rozwojowych.

Terminarz skoków rozwojowych

Opisy konkretnych skoków rozwojowych zalewają internet więc nie ma sensu ich powielać. Przytoczę za to sam kalendarz skoków rozwojowych. Termin konkretnego skoku rozwojowego, jak już wcześniej wspomniałem, jest oczywiście bardzo umowny i nie u każdego się sprawdzi. Dodatkowo może występować przesunięcie o tydzień, w jedną lub w drugą stronę - wszystko związane jest ze stopniem rozwoju dziecka.

 • 5 tydzień (wrażenia)
 • 7-9 tydzień (wzory)
 • 11-12 tydzień (niuanse)
 • 14-19 tydzień (wydarzenia)
 • 22-26 tydzień (relacje)
 • 33-37 tydzień (kategorie)
 • 41-46 tydzień (sekwencje)
 • około 55 tydzień (13 miesięcy)
 • około 64 tydzień (15 miesięcy)
 • około 75 tydzień (17 miesięcy)

Kalkulator tygodni dziecka

Jeżeli chcesz sprawdzić czy dziecko jest w trakcie skoku rozwojowego, skorzystać z poniższego kalkulatora - wystarczy wpisać (wybrać) datę urodzin dziecka.

Kalkulator pozwala w szybki sposób sprawdzić czy Twoje dziecko jest w trakcie skoku rozwojowego.


Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej w polityce prywatności.X